arac-giydirmeAraç giydirme genel olarak firmaların reklam ve tanıtım görsellerinin, özel folyolar aracılığı ile araçların üzerine uygulanması işlemidir. Bu sayede istenilen görsel trafikte seyir halindeyken dahi sıkça insanların karşısına çıkarak, bilinçaltına etki eder. Ayrıca firmaların araç filolarının tek tipte kaplanmaları, firma bilinirliğinin yanı sıra kurumsal görünüme de katkı sağlar. Firmalar açısından olumlu bir imaj çizer.

Araç kaplama, Cast Folyo ile yapılmaktadır. Normal folyodan biraz daha farklı, daha ince ve daha dayanıklı bir malzemedir. Elastik yapısı ve kolay uygulanabilirliği ile, araçların tüm yüzeylerinde etkili olarak kullanılabilir, girintili çıkıntılı yada eğimli yüzeylerde bozulma oluşmaz. Normal folyo kullanılmayıp, Cast Folyo tercih edilmesinin bir sebebi de, gün içerisinde değişiklik gösterebilen hava sıcaklıklarıdır. Eğimli ve engebeli yüzeyde, bir de üzerine sabah erken saatlerinde çok soğuyan ve öğle saatlerinde ısınan hava eklendiğinde, yıpranma ve bozulmaların önüne geçmek imkansız hale gelir. Yapılan işlemin daha uzun süre korunabilmesi için, ani ısı değişikliklerine dahi dayanıklı, esnek bir malzeme olan Cast Folyo tercih edilmelidir.

Araç giydirmenin kullanım alanlarına değinecek olursak, ilk kullanım amacı yukarıda da değindiğimiz gibi reklamdır. Çeşitli büyüklüklerde araçlar, kişilerin kendi firmalarının yada anlaştıkları bir firmanın reklamı ile kaplanabilmektedir. Bu sayede firma bilinirliğine katkı sağlanacaktır. Bir diğer kullanım amacı ise geçici renk değişikliğidir. Özellikle son yıllarca ticari taksilerde sıklıkla rastlanmaktadır. Araç rengini boya ile kalıcı olarak değiştirmektense, folyo ile sarı yapıp, daha sonra ticari statüsü sona erdiğinde folyoyu sökerek eski rengini kullanmak mümkündür. Araç giydirme, tüm arabaya uygulanabileceği gibi, sadece bir kısmına da yapılabilir.

Piyasada bulunan reklam malzemelerinin neredeyse tamamını ele geçiren Çin malı ürünler, neyse ki folyo konusunda biraz geride kalmışlardır. Piyasada çok fazla kötü ve dayanıksız malzeme olmadığı için, uygulama hatası olmadığı ve işinin ehli insanlar tarafından uygulandığı sürece sonuçlar memnuniyet vericidir.

Cemal Reklam, tüm araç kaplama uygulamalarında Oracal yada 3M marka Cast Folyo kullanmaktadır. Kaliteli malzemeden ödün vermeyen firma, deneyimli personeli ve teknolojik techizatı ile müşterilerine en iyi hizmeti sağlamak için gayret göstermektedir.