dijital_baski_bursaHayatımızın her alanına etki eden teknoloji, reklam ve tasarım sektöründe de ihtiyaca uygun çözümler sunmayı ve hayatımızı kolaylaştırmayı sürdürüyor. Geleneksel baskı yöntemlerinin aksine dijital baskı daha esnek bir çalışma imkanı sunar. Az adetli işlerde, dış cephe kaplaması, afiş ve branda gibi ürünlerde, hem ekonomik hem kaliteli çözümler sunar.
Dijital Baskı, reklam sektörünün bel kemiğini oluşturmaktadır. Hem iç hem dış mekanda, istenilen ölçülerde ve sınırsız renkte tasarım yapma imkanı sunar. Dış mekanlarda avrupa vinyl, folyo, one way vision üzerine 720dpi görsel çözünürlükte dijital baskı yapılarak uygulama yapılmaktadır. Dış Mekan dijital baskı malzemelerini kısaca tanıtmak gerekirse;
Avrupa Vinyl (Vinil) Baskı
Piyasada bilinen adı, branda baskıdır. PVC esaslı bir malzeme olmakla birlikte, reklamcıların vazgeçilmez ekipmanları arasında yerini almıştır. Bunun nedeni, dış etkilere göstermiş olduğu mukavemettir. Aslında dış mekan ağırlıklı kullanılsa da iç mekanda da sıklıkla kullanılabilen bir malzemedir. Billboard, reklam tabelaları, afişler, pankartlar, dev posterler, haricen iç mekanda duvar kaplaması, fuar standlarının oluşturulması ve dekorasyonunda kullanılabilmektedir.
Folyo Baskı
Folyo da tıpkı branda gibi hem iç hem dış mekanda kullanılabilmektedir. Üstelik kullanım alanı oldukça geniştir. Mağaza vitrinlerinden duvarlara, araç ve cihaz üzeri uygulamalara kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir. Sınırsız renk seçeneği, uygun fiyat ve hızlı teslimat, sıklıkla tercih edilmesini sağlamıştır.
One Way Vision Baskı
One Way Vision, bir çeşit folyo olmakla birlikte, delikli yapısı nedeniyle İngilizce isminden çok Delikli Folyo olarak anılmaktadır. Baskı yapılacak yüzü beyazdır, böylece her renk baskı yapmayı sağlar. Cama yapışacak yüzeyi ise siyahtır. Vitrin camı, cam bölme gibi alanlara uygulanabilirken, cam dış cepheye sahip binalarda, bina giydirma amacıyla dahi kullabılabilmektedir. Dışarıdan bakıldığında içeriyi göstermez, sadece baskı görünür. İçeriden bakıldığında ise, dışarısı net biçimde görünürken, baskı belli belirsiz görünebilir.
İç mekan Baskı Malzemeleri
İç mekanlarda duratrans, folyo üzerine 1024dpi görsel çözünürlükte dijital baskı yapılarak uygulama yapılmaktadır. İç mekanda kullanılabilen malzemelerimizi de şu şekilde özetleyebiliriz;
Duratrans (Backlight) Baskı
Duratrans baskı, bir çeşit tablo mantığı ile hazırlanmaktadır. Çerçevenin ön yüzünde basılı ürün, arka yüzeyinde ise ışık kaynağı bulunmaktadır. Genellikle iç mekanda tercih edilir. Duratrans baskıda kullanılan malzeme, ışık geçirgenliği yüksek ve oldukça dayanıklı bir malzemedir.